Skip links

Otaczarnia

Stworzona przez Nadleśnictwo Baligród, utwardzona ścieżka spacerowo-przyrodnicza nad brzegiem Solinki pod Bukowcem. Dojazd lub dojście od strony Bukowca: należy kierować się na Rajskie. Początek ścieżki znajduje się ok. 100m za mostem na Solince w Bukowcu, po prawej stronie drogi. W znalezieniu zjazdu pomoże nam widoczny drogowskaz.

Tutułowa otaczarnia, to miejsce gdzie dawniej składowano surowiec do budowy dróg. Pusty obecnie plac, został przekształcony na parking oraz stanęła tam wielka, drewniana wiata turystyczna z piecem wewnątrz. W pobliżu wiaty znajduje się miejsce na ognisko oraz drewniana toaleta.

Ścieżka liczy sobie około 2 km długości i zatacza pętlę. Początkowo prowadzi nad brzegiem Solinki z licznymi zejściami nad rzekę. Latem, gdy poziom rzeki zazwyczaj jest niższy jest to przepiękne miejsce do schłodzenia się podczas upałów. Na trasie ścieżki znajdują się również tablice edukacyjne i ławki. Jedna z tablic  jest szczególnie uwielbiana przez dzieci. Która? Zobaczą Państwo sami. Ścieżka łączy się z drogą leśną (stokówką) i prowadzi w okolice “Hiltona” –  domku drwali z tarasem widokowym. Przy wspomnianym domku mamy możliwość udania się w dół, z powrotem na parking przy wiacie. Możemy też pójść w przeciwnym kierunku i dojść aż do mostu na Solince w Terce, a nawet do mostu na Sanie w Studennem. Należy jednak pamiętać, że to już dłuższa wyprawa.

Ścieżka jest idealnym pomysłem na rodzinną wycieczkę.

 

Tekst i fotografie: Jacek Leśniewski

Return to top of page