Skip links

Leśne mini Zoo

W Bieszczadach powstaje wiele atrakcji w formie mini ogrodów zoologicznych lub zagród ze zwierzętami. Stanowią one niewątpliwą atrakcję na dzieci, ale także starszych miłośników dzikiej przyrody. Przykładem takiego miejsca jest leśne mini-zoo w miejscowości Liszna koło Cisnej. Obiekt ten jest prowadzony przez leśniczego Tomasza Gawrycha z żoną Joanną. Jest tutaj sporo ciekawych gatunków ssaków oraz ptaków. Zobaczyć można między innymi daniele, jelenie, muflony, dziki, szopy, skunksy, lisy i jenoty. Z mniejszych zwierząt są susły, nutrie, fretki, wiewiórki, świnki morskie oraz króliki. Ptaki bytujące w mini-zoo to gatunki wodne i lądowe, a w szczególności pawie, bażanty, przepiórki, kaczki szmaragdowe, kaczki krzyżówki, kaczki czubate, sowa śnieżna, a także gęsi gęgawe i gęsi bernikle. W sumie w zwierzyńcu znajduje się ponad 30 różnych gatunków zwierząt.

Liczba zwierząt w mini-zoo jest systematycznie powiększana. Część z nich żyje w klatkach, a część ma duże wybiegi. Przy klatkach znajdziemy tablice informacyjne na temat poszczególnych zwierząt. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również to, że przy wejściu można zakupić specjalną karmę i samodzielnie nakarmić większość zwierząt. Są one przyzwyczajone do obecności ludzi i niektóre bez obaw podchodzą na bliską odległość dając się głaskać. Dostępne są także pamiątki dla zwiedzających.

Zwiedzanie jest płatne, z tym że wstęp dla dzieci do lat 7 jest darmowy. Koszt biletu dla dzieci starszych i młodzieży szkolnej (w wieku 7-18 lat) wynosi 7 zł, a dla osób dorosłych 10 zł.

Ten leśny zwierzyniec to doskonałe miejsce na rodzinne wypady czy spacery. Można tam doskonale wypocząć z dala od miejskiego zgiełku, w otoczeniu pięknej przyrody i zwierząt. Dojazd nie jest trudny, jadąc drogą z Cisnej na Komańczę, zaraz przed stacją Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej w Majdanie należy skręcić w lewo. Miejscowość Liszna znajduje się w odległości 21 km od Bukowca.

Mini ZOO dostępne jest dla turystów tylko w sezonie letnim, czyli od maja do końca września. Wówczas jest otwarte w godzinach 10:00-17:00. Warto wcześniej zapoznać się z informacjami udostępnionymi na stronie internetowej Leśnego Zwierzyńca. W sezonie zimowym zwiedzanie nie jest możliwe, ponieważ zwierzęta przenoszone są do innych wybiegów ze względu na niekorzystne dla nich warunki atmosferyczne.

 

Żródło: www.slonecznadolina.com

Return to top of page